«Անվտանգության մարտահրավերները Հայաստանի համար շարունակում են մնալ առաջնային». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 20-ին Տիրանայում հանդիպել է ՍԾՏՀ ԽՎ-ում Ռուսաստանի պատվիրակության ղեկավար Միխայիլ Յեմելյանովի հետ:
Կողմերը կարեւորել են հայ-ռուսական դարավոր հարաբերությունների ռազմավարական դաշնակցային բնույթը եւ դրանք զարգացնելու պատրաստակամություն հայտնել: Ընդգծվել է, որ երկու երկրների պատվիրակությունները համագործակցության արդյունավետ փորձ ունեն միջխորհրդարանական կառույցներում: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանը եւ Ռուսաստանը պետք է ավելի սերտ համագործակցեն խորհրդարանական հարթակներում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ԵԱՏՄ-ի ու ՀԱՊԿ-ի շրջանակում երկկողմ համագործակցությանը: «Հայ-ռուսական հարաբերությունները կրում են դաշնակցային բնույթ: Մենք՝ խորհրդարանականներս, պետք է նպաստենք դաշնակցային հարաբերությունների խորացմանը բոլոր ոլորտներում»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ անվտանգության մարտահրավերները Հայաստանի համար շարունակում են մնալ առաջնային եւ այդ առումով ՀՀ անդամակցումը ՀԱՊԿ-ին այլընտրանք չունի ու բխում է մեր պետության շահերից:
Խոսելով ՍԾՏՀ ԽՎ աշխատանքների մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ կառույցը պետք է հավատարիմ մնա իր տնտեսական ուղղվածությանը եւ չծառայի որոշ պետությունների քաղաքական շահերին:

Э.Шармазанов: “Вызовы безопасности остаются приоритетными для Армении”
20 июня вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился в Тиране с главой делегации РФ в ПАЧЭС М.Емельяновым.
Стороны подчеркнули стратегический союзнический характер вековых армяно-российских отношений и выразили готовность к их развитию. Особо отмечен плодотворный опыт сотрудничества делегаций двух стран в межпарламентских структурах.   По мнению вице-спикера НС, Армения и Россия должны теснее сотрудничать на парламентских площадках.
Собеседники обратились к двустороннему сотрудничеству в рамках ЕАЭС и ОДКБ. “Армяно-российские отношения носят союзнический характер. Мы, парламентарии, должны содействовать углублению союзнических отношений во всех сферах”, - подчеркнул Э.Шармазанов.
По его мнению, вызовы безопасности остаются приоритетными для Армении, и в этом аспекте членство РА в ОДКБ не имеет альтернативы и исходит из интересов армянского государства.
Говоря о работе ПАЧЭС, вице-спикер НС выразил уверенность, что структура должна оставаться приверженной своей экономической направленности и не служить политическим интересам определенных государств.