«Անվտանգության մարտահրավերները Հայաստանի համար շարունակում են մնալ առաջնային». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 20-ին Տիրանայում հանդիպել է ՍԾՏՀ ԽՎ-ում Ռուսաստանի պատվիրակության ղեկավար Միխայիլ Յեմելյանովի հետ:
Կողմերը կարեւորել են հայ-ռուսական դարավոր հարաբերությունների ռազմավարական դաշնակցային բնույթը եւ դրանք զարգացնելու պատրաստակամություն հայտնել: Ընդգծվել է, որ երկու երկրների պատվիրակությունները համագործակցության արդյունավետ փորձ ունեն միջխորհրդարանական կառույցներում: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանը եւ Ռուսաստանը պետք է ավելի սերտ համագործակցեն խորհրդարանական հարթակներում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ԵԱՏՄ-ի ու ՀԱՊԿ-ի շրջանակում երկկողմ համագործակցությանը: «Հայ-ռուսական հարաբերությունները կրում են դաշնակցային բնույթ: Մենք՝ խորհրդարանականներս, պետք է նպաստենք դաշնակցային հարաբերությունների խորացմանը բոլոր ոլորտներում»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ անվտանգության մարտահրավերները Հայաստանի համար շարունակում են մնալ առաջնային եւ այդ առումով ՀՀ անդամակցումը ՀԱՊԿ-ին այլընտրանք չունի ու բխում է մեր պետության շահերից:
Խոսելով ՍԾՏՀ ԽՎ աշխատանքների մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ կառույցը պետք է հավատարիմ մնա իր տնտեսական ուղղվածությանը եւ չծառայի որոշ պետությունների քաղաքական շահերին:

Eduard Sharmazanov: Challenges of Security Continue to Be Prior for Armenia
On June 19, in Tirana the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with the Head of the PABSEC Russian delegation Michael Yemelianov.
The sides highlighted the strategic alled character of the Armenian-Russian centuries-old relations and expressed readiness of developing them. It has been underlined that the delegations of the two countries have effective experience of cooperation in the inter-parliamentary structures. The RA NA Deputy Speaker opined that Armenia and Russia should more closely cooperate on the parliamentary platforms.
The interlocutors touched upon the bilateral cooperation within the framework of the EEU and the CSTO. “The Armenian-Russian relations are of allied character. We, the parliamentarians, should promote the deepening of allied relations in all spheres,” Eduard Sharmazanov underlined.
He has expressed opinion that the challenges of security continue remaining prior for Armenia, and with that respect the RA membership to the CSTO has no alternative and stems from the interests of our state.
Talking about the PABSEC works, Eduard Sharmazanov expressed conviction that the organization should be faithful to its economic direction and should not serve to the political interests of some states.